Domačija doživetij Tešnak je pridobila zeleni znak Zeleni ključ

Za uporabo socialnih vtičnikov kot so Like, Share in Follow gumbi omogoči zunanje piškotke

7.4.2021

Kristina Bogataj

Kristina Bogataj

Turistični ponudnik Domačija doživetij Tešnak je pridobila okoljski-trajnostni znak Green Key, s čimer soustvarja zeleno zgodbo trajnostnega turizma v naši občini.

Vodstvo in zaposleni v obratu Domačija doživetij Tešnak so že pred časom sprejeli odločitev, da svojo obstoječo zeleno politiko nadgradijo, jo tudi formalno umestijo v svoje poslovanje ter preko mednarodnih standardov preverijo svoje trajnostno naravnano delovanje, in sicer na način, da izvedejo oz. se preverijo skozi postopek certificiranja zpridobitev trajnostnega certifikata GREEN KEY/ZELENI KLJUČ – za gostinske obrate/namestitve in naknadno certifikata Slovenia Green Accommodation.

 

Zeleni ključ je okoljsko-trajnostni znak in vodilni standard odličnosti na področju okoljske odgovornosti in trajnostnega delovanja v turistični industriji. Ta prestižni okoljski znak pomeni zavezanost podjetij, da v certificiranih obratih spoštujejo stroge kriterije, ki jih je določila Mednarodna fundacija za okoljsko vzgojo (FEE). Zeleni ključ zagotavlja vsem gostom, da z izbiro certificiranega turističnega obrata neposredno pripomorejo k varovanju okolja. Obrati, ki so nosilci znaka, vzdržujejo visoke okoljske standarde, kar dokazujejo s pomočjo stroge dokumentacije in pogostih kotrolnih pregledov. Program, da velik poudarek namenja obveščanju in vključevanju obiskovalcev v trajnostne in okolju prijaznejše ukrepe, ki jih v obratih izvajajo. Zagotavlja, da je osebje v obratih dobro obveščeno in primerno usposobljeno na področju okolju prijaznih in trajnostnih praks, nenehno išče nove, trajnostne načine poslovanja in uporabe tehnelogije, z namenom, da bi se z zmanjšanjem porabe virov in količine odpadkov zmanjšali vpliv na okolje in stroške poslovanja. Ker so gostje vedno bolj ozaveščeni glede okoljske problematike, postajajo pozitivne okoljske poverilnice vedno bolj pomembne, ko izbirajo primerne obrat za preživljanje svojega prostega časa ali za poslovno ruženje. Zeleni ključ simbolizira zavezanost okolju in trajnostnemu razvoju, ki je za potencialne goste izjemno privlačna. Pridobitev okoljskega znaka Zeleni ključ, pomeni za obrat tudi dodatni način promocije, saj obrat potencialnim gostom s pridobitvijo omenjenega znaka sprooča, da izpolnjuje stroge okoljske kriterije ter aktivno, celostno in sistematično izboljšuje svoje trajnostno naravnano poslovanje.

 

Kriteriji za namestitve, po katerih je bil obrat ocenjen in certificiran, pokrivajo 13 področij, in sicer OKOLJSKO UPRAVLJANJE, VKLJUČENOST OSEBJA, INFORMIRANJE GOSTOV, VODA, PRANJE IN ČIŠČENJE, ODPADKI, ENERGIJA, HRANA IN PIJAČA, NOTRANJE OKOLJE, ZELENE POVRŠINE, KORPORATIVNA DRUŽBENA ODGOVORNOST, AKTIVNOSTI V NARAVI in ADMINISTRACIJA.

 

V okviru področja okoljsko upravljanje so v obratu med drugim dokazali aktivno obojestransko sodelovanje z lokalno skupnostjo. To sodelovanje je obenem predpogoj za umestitev lokalnih skupnosti ter turističnih ponudnikov v sistem Zelene sheme slovenskega turizma (ZSST), ki je nacionalni program in certifikacijska shema pod krovno znamko Slovenia Green. Shema združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji, destinacijam in ponudnikom ponuja konkretna orodja za oceno in izboljšanje trajnostnega delovanja ter skozi znamko Slovenia Green to zeleno delovanje tudi promovira. Dokazali so tudi aktivno sodelovanje in spodbujanje deležnikov ter odgovornost, da zeleno politiko širijo mednje ter na ta način postajajo ambasadorji zelene politike.

 

S pridobitvijo znaka Green Key - enega izmed v ZSST priznanih mednarodno veljavnih trajnostnih ali okoljskih znakov - ter podpisu zelene politike slovenskega turizma, je Domačija doživetij Tešnka izpolniltudi pogoje za pridobitev znaka Slovenia Green Accommodation, s čimer se bodo na slovenskem, evropskem in globalnem trgu tudi formalno pozicioniral kot okolju in družbi prijazna namestitev.

 

Verjamemo, da bomo skupaj z okoljsko osveščenimi ponudniki - s pobudami in spodbudami na področju trajnostnega razvoja okolja in družbe uspešno soustvarjali trajnostni turizem in sploh razvoj naše občine.

Aktualno

22.4.2021

Redno vodenje po utrdbi na Golem vrhu

Redna vodenja so organizirana vsako prvo soboto v mesecu, ob 10. uri, izpred utrdbe na Golem vrhu. Obiščite nas v soboto, 1.5.2021, ob 10. uri.      

Preberi več

22.4.2021

Skupnost IdeasFromZero vabi k povezovanju slovenskega turizma

Za ponovni zagon turističnega sektorja, ki ga je pandemija covid-19 pretresla do temeljev, bodo nujno potrebno nove strategije in poslovni modeli. Izredne razmere, v katerih...

Preberi več

21.4.2021 Kristina Bogataj

Kavarna Visoko ponovno odpira svoja vrata

Kavarna Visoko bo v sredo, 21.4.2021, ponovno odprla svoja vrata. Vabljeni vsak dan od 11. do 18. ure!

Preberi več

Poveži se z nami

Kulturna doživetja Škofjeloškega

Šubičeva hiša